MISCELLANEOUS / Technica / Telephones 8941001
*
nr 894 1001
TELEPHONES
2 pcs, ericofon-telephone, 1950s,
2 st, Ericofon, 1950-tal
Estimate:
300
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday May 12 2014
at 19:54:13
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/2 16:14:51
1
100 kr
17/2 20:04:35
2
150 kr
24/2 19:54:04
3
Vinnande bud
3/3 20:10:14
3
justering av budtak
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Ericofonen
LM Ericsson kom 1954 med en helt ny typ av telefonapparat, Ericofonen, populärt även kallad kobra på grund av sin kobraliknande form.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cobratelefon ericofon kobratelefon tecnica teknika telefoner
-
6170 TELEPHONES
2 pcs,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:53
-
6193 LOUDSPEAKER
one pair, Skantic. Diameter: 32 cm, height: 47 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:58
-
3248 CAMERA
Leica, DBP Ernst Leitz, GMBH, Wetzlar, Germany, Nr..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:43
*
TELEPHONES
Read more about 50/60-tal
nr 894 1001
TELEPHONES
2 pcs, ericofon-telephone, 1950s,
2 st, Ericofon, 1950-tal
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday May 12 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/2 16:14:51 | 1 | 100 kr |
17/2 20:04:35 | 2 | 150 kr |
24/2 19:54:04 | 3 | Vinnande bud |
3/3 20:10:14 | 3 | justering av budtak |
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Ericofonen
LM Ericsson kom 1954 med en helt ny typ av telefonapparat, Ericofonen, populärt även kallad kobra på grund av sin kobraliknande form.
LM Ericsson kom 1954 med en helt ny typ av telefonapparat, Ericofonen, populärt även kallad kobra på grund av sin kobraliknande form.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cobratelefon ericofon kobratelefon tecnica teknika telefoner
-
6170 TELEPHONES
2 pcs,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:53 -
6193 LOUDSPEAKER
one pair, Skantic. Diameter: 32 cm, height: 47 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:58 -
3248 CAMERA
Leica, DBP Ernst Leitz, GMBH, Wetzlar, Germany, Nr..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:43